Projekt Career Turn - jest bezpłatnym wsparciem  do osób wchodzących na rynek pracy, mających trudności z podjęciem zatrudnienia, zagrożonych utratą pracy lub chcących się przekwalifikować. 

Wszystkie działania projektowe są finansowane przez jedną z korporacji sektora usług wspólnych, firmę UBS. Projekt jest bezpłatny dla osób w gorszym położeniu na rynku pracy, chcących się przekwalifikować i wziąć udział w procesach rekrutacyjnych do korporacji - sektora BPO/SSC. W ramach naszych działań wolontariusze organizacji prowadzą działania edukacyjne - dwutygodniowe warsztaty pozwalające beneficjentom zdobyć wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne; indywidualne wsparcie coachów i mentorów, doskonalenie znajomości praktycznej języka angielskiego oraz przygotowanie i wsparcie w procesach rekrutacyjnych oraz certyfikat potwierdzający osiągnięte kwalifikacje. 

Projekt realizowany jest od 5 lat, obejmuje zasięgiem województwa małopolskie i dolnośląskie. 

Osiągnięcia projektu to:
- naszymi działaniami objęliśmy blisko 200 beneficjentów
- ponad 60% podjęło pracę
- zaangażowaliśmy dziesiątki wolontariuszy
- pomogliśmy beneficjentom reprezentujących 5 krajów
- zrealizowaliśmy już kilkanaście edycji
- od 2015 projekt objety jest Honorowym Patronatem Rady Miasta Krakowa

Działania realizowane przynoszą wielorakie korzyści:
1. Aktywizacja, zdobycie nowych kwalifikacji lub przekwalifikowanie osób pozostających bez pracy, wykonujących prace poniżej kwalifikacji, osób zagrożonych utratą pracy, niestabilnością zawodową które gotowe są podjąć działania aktywizujące zawodowo oraz zwiększenie ich zatrudnialności
2. Dywersyfikacja personelu w organizacjach sektora BPO/SSC i przełamanie stereotypu pracownika korporacyjnego poprzez otwarcie się na m.in. osoby dojrzałe (45+) oraz osoby z niepełnosprawnością, czy osoby młode, bez wyższego wykształcenia i doświadczenia zawodowego oraz osoby, które miały przerwę w karierze zawodowej, osoby powracające z emigracji.
3. Wzrost zaangażowania społecznego w ramach wolontariatu obecnych pracowników organizacji, którzy, po uprzednim zdobyciu wymaganych kompetencji (m.in. udział w warsztatach trenerskich- uczenie ludzi dorosłych) prowadzą szkolenia, warsztaty, zajęcia coachingowe, warsztaty rekrutacyjne itp. dla beneficjentów, dzieląc się swoją wiedzą w kilkunastu obszarach tematycznych.
4. Zwiększenie integracji międzykulturowej (social inclusion) dla osób, które przyjechały do Polski i nie mają kontaktów w swoim środowisku często nie miały żadnych znajomych: objął do tej pory wsparciem beneficjentów pochodzących z 5 krajów (Polska, Ukraina, Włochy, Turcja, Indie).

Z wnikliwej ewaluacji projektu, jaką prowadzimy na każdym jego etapie, widzimy bardzo wymierne rezultaty: dziesiątki bardzo wartościowych osób wykluczonych z rynku pracy zdobyło nowe kompetencje i zasiliło, jako bardzo zmotywowani i lojalni pracownicy, szereg firm z sektora usług wspólnych. Z bezpośrednich relacji naszych beneficjentów uzyskujemy bardzo pozytywne opinie, rekomendacje oraz wiele słów wdzięczności.

Projekt zyskuje coraz większe uznanie: swoimi działaniami objęliśmy już województwo małopolskie i dolnośląskie; od 2015 działamy pod patronatem honorowym Rady Miasta Krakowa, spotkamy się z dużą życzliwością ze strony instytucji rynku pracy jak np. wojewódzki urząd pracy, grodzkie urzędy i instytucje NGO.

Biorąc pod uwagę trendy demograficzne i prognozy rynku pracy, zarówno z perspektywy krajowej jak i Unii Europejskiej, wierzymy, że taka forma aktywizacji osób obecnie wykluczonych będzie coraz bardziej skutecznym źródłem pozyskiwania wartościowych, zaangażowanych, lojalnych i zmotywowanych pracowników.

Szukamy partnerów, fundacji, organizacji społecznych realizujących podobne działania i wspierających osoby potrzebujące - wierzymy że nasz projekt może będzie dobrym uzupełnieniem Państwa działań - zależy nam na upowszechnieniu informacji o projekcie wśród Państwa podopiecznych, którzy mogliby skorzystać z naszego wsparcia.

W załączeniu informacyjne , więcej danych zamieszczone jest na stronie fundacji: www.stellavirium.org.

Rozpoczęcie najbliższej edycji w Krakowie planujemy od 29 maja 2020 roku.

//Klaudia Oboza
Fundacja Stella Virium
Załączniki
plakat CT Kraków.png (png, 10438 KB)
ulotak przód.png (png, 3553 KB)
ulotka tył Kraków.png (png, 817 KB)