22 maja 2024 roku na Rynku w Olkuszu policjanci, funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu prowadzili wspólne działania edukacyjno-informacyjne związane z handlem ludźmi. Patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu Pan Roman Piaśnik.
 
Projekt Escapetruck to mobilna forma edukacji w zakresie handlu ludźmi połączona z elementami gry.  Na naczepie pojazdu ciężarowego Escapetruck, który stanął na płycie olkuskiego Rynku, zostały stworzone pomieszczenia imitujące warunki życia osób, które padły ofiarą handlu ludźmi. Projekt powstał z inicjatywy Ambasady Królestwa Niderlandów, Fundacji Reshape, Uniwersytetu Wrocławskiego i holenderskiej Policji oraz polskiej Policji i Straży Granicznej. W ubiegłym roku Escapetruck odwiedził Wrocław, Kraków i Warszawę. W tym roku wśród 11 miast znalazł się również Olkusz. 
 
22 maja na olkuskim Rynku rozpoczęto uroczyste otwarcie wyjątkowego wydarzenia, którego dokonał Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu insp. Jarosław Klich, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu kom. Tomasz Mosur, Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu Roman Paśnik oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu Piotr Polak. Podczas przemówienia Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu zwrócił uwagę na zagrożenia związane z handlem ludźmi.  „Pojawiające się zorganizowane grupy przestępcze, które uczyniły sobie źródło dochodu zmuszając inne osoby do niewolniczej pracy i często wykorzystując ludzi do bardzo okrutnych czynności."
 
W tym dniu mieszkańców Olkusza czekało skłaniające do refleksji doświadczenie przedstawiające, z jakim dramatami mierzą się osoby, które padły ofiarą handlu ludźmi. Każdy kto znalazł się w Escapetruck-u, poznał prawdziwą historię ofiar handlu ludźmi w Polsce i miał okazję uczestniczyć w interaktywnej grze. Ponad 160 osób weszło do Escapetruck-u i podjęło próbę wydostania się z pomieszczeń i uratowania wirtualnej ofiary handlu ludźmi, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry.
 
Przez cały dzień współorganizatorzy tego wydarzenia, tj. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, Komendy Wojewódzkiej w Krakowie, Komend Powiatowych w Chrzanowie, Oświęcimiu, Miechowie i Proszowicach, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Pracownicy Urzędu Pracy w Olkuszu prowadzili przy swoich stanowiskach profilaktycznych działania edukacyjno-informacyjne uświadamiając młodzież oraz mieszkańców o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi.
Główną ideą obecności tutejszego Urzędu Pracy było kształtowanie przezorności w podejmowaniu pracy za granicą oraz dostarczenie wiedzy na temat poszukiwania pracy i bezpiecznej migracji zarobkowej.
Na naszym stoisku promowaliśmy sieć EURES, która świadczy usługi m.in. w zakresie unijnego pośrednictwa pracy. W bieżącym roku EURES obchodzi swoją 30 rocznicę istnienia i 20-lecie swojej obecności w naszym kraju. Przez cały czas swojej działalności EURES dążył i dąży, do zapewnienia poszukującym pracy Europejczykom legalnych i bezpiecznych ofert pracy, jednocześnie doradzając i wspierając w osobistych wyborach ścieżki rozwoju kariery zawodowej.  
 
Wizyta Esceptruck-u w Olkuszu była możliwa dzięki inicjatywie Urzędu Miasta w Olkuszu, Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przy wsparciu Komend Powiatowych w Chrzanowie, Oświęcimiu, Proszowicach i Miechowie, a także Karpackiej Straży Granicznej. 
Mamy nadzieje, że dzięki temu wydarzeniu młodzież i mieszkańcy będą mieli większą świadomość społeczną, która pozwoli w przyszłości uniknąć przykrych doświadczeń. 
 
Serdecznie dziękujemy Wszystkim uczestnikom za udział w tym przedsięwzięciu.