Ogłoszenie o naborze wniosków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu ogłasza  nabór wniosków z limitu podstawowego Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.

W ramach limitu podstawowego KFS tutejszy Urząd dysponuje środkami w wysokości  512 000 zł

Wnioski należy składać  w terminie od  10.02.2020r. do 14.02.2020r.

Rozpoczęcie działań w ramach kształcenia ustawicznego należy zaplanować nie wcześniej niż po upływie co najmniej 30 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.
Zgodnie z obowiązującymi w tut. Urzędzie „Zasadami przyznawania środków z KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców " - Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie dla jednego uczestnika maksymalnie dwóch form kształcenia ustawicznego, a wysokość wsparcia na jednego uczestnika może wynieść nie więcej niż 5 000 zł (pięć tysięcy złotych).
W 2020r. tut. Urząd będzie finansował kształcenie pracowników zatrudnionych co najmniej na ½ etatu.

Wniosek winien spełnić wymagania przynajmniej jednego z 7 priorytetów Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

Priorytet nr 1: wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;

Priorytet nr 2: wsparcie kształcenia ustawicznego  osób po 45 roku życia. Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku.

Priorytet nr 3: wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych. Uwzględniane są zawody deficytowe ujęte w Barometrze zawodów dla powiatu olkuskiego jak i zawody deficytowe ujęte w Barometrze zawodów dla województwa małopolskiego.
Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa  niż siedziba tutejszego Urzędu, powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca zatrudnienia pracownika. Wówczas analizowany będzie zarówno barometr zawodów dla powiatu jak i województwa, gdzie pracownik jest zatrudniony .

 Priorytet nr 4: wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy;
  1. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 4 powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny   i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami.
  2. Nie przygotowano zamkniętej listy dokumentów, na podstawie których powiatowy urząd pracy ma zdecydować, czy złożony wniosek wpisuje się w priorytet nr 4.  Stosowna decyzja ma zostać podjęta na podstawie wiarygodnego dokumentu dostarczonego przez wnioskodawcę, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., oraz logicznego  i wiarygodnego uzasadnienia. 
  3. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu nr 4 można objąć jedynie pracownika, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii  i narzędzi pracy.
Priorytet nr 5: wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/ branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/ województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/ planach rozwoju;

Priorytet  nr 6: wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego;

Priorytet nr 7: wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonych przez MRP i PS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
 
Środki z KFS można przeznaczyć na sfinansowanie:
- kursów i studiów podyplomowych realizowanych z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminów  umożliwiających uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub
  uprawnień zawodowych,
- badań lekarskich i psychologicznych wymaganych do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po
  ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego. 
 
W ramach środków z KFS nie można ubiegać się o sfinansowanie kosztów przejazdu, zakwaterowania wyżywienia związanych z kursem, studiami podyplomowymi lub egzaminem.
 
Przy rozpatrywaniu wniosków PUP w Olkuszu będzie uwzględniał następujące kryteria:
  1. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
  2. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
  3. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
  4. w przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
  5. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób,  które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
  6. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy,
  7. dotychczasową współpracę Pracodawcy z Urzędem dotyczącą KFS,
  8. okres działalności pracodawcy.
OCENA WNIOSKÓW DOKONYWANA BĘDZIE W 3 ETAPACH:
Pierwszy etap - Ocena formalna na załączniku nr 1 do „Zasad przyznawania środków z KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców."
Drugi etap -  Ocena merytoryczna na załączniku nr 2Zasady przyznawania środków z KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców"
Trzeci etap - Sporządzenie listy rankingowej ocenianych wniosków.
Przy rozpatrywaniu wniosków nie decyduje kolejność wpływu. O rozpatrzeniu wniosku będą decydowały uzyskane punkty na liście rankingowej, przy uwzględnieniu posiadanego limitu środków.

UWAGA!
Wnioski złożone przed lub po terminie naboru pozostawia się bez rozpoznania.
Ponadto wniosek pozostawia się bez rozpoznania, w przypadku:
1) niepoprawienia wniosku we wskazanym przez Urząd terminie lub
2) niedołączenia do wniosku następujących dokumentów, tj.:
a) informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art.37ust. 2a ustawy z 30kwietnia 2004r.
o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej - Załącznik nr 1 do wniosku;
b) zaświadczeń lub oświadczenia o pomocy de minimis, w  zakresie, o którym  mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1  i  ust.2  pkt 1 i 2  ustawy  z  30  kwietnia  2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2018r. poz. 362 z późn. zm.) - Załącznik nr 2 do wniosku ;
c) kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności - w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
d) programu kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu
e) wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia  ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.

Wniosek wypełniony nieprawidłowo oznacza wniosek, który został wypełniony oraz opatrzony wszystkimi wymaganymi załącznikami, ale zawiera braki, omyłki lub informacje wymagające doprecyzowania. W takiej sytuacji wnioskodawca zostaje wezwany do poprawienia wniosku w wyznaczonym terminie.

Zgodnie z § 6 ust.3 pkt 2 rozporządzenia z 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z KFS  (t. j. Dz. U. z 2018r. poz. 117) brak wymaganych załączników jest podstawą do pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
 
Wniosek  można złożyć:
  1. osobiście w sekretariacie siedziby Urzędu – pok. 8, ul. Minkiewicza 2, 32-300 Olkusz, lub
  2. za pośrednictwem operatora pocztowego, kuriera na ww. adres (decyduje data wpływu wniosku do Urzędu), lub
  3. drogą elektroniczną za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.
Wniosek wraz załącznikami złożony w formie elektronicznej musi posiadać:
  1. bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub
  2. podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.
Podpis ten musi być złożony na wniosku oraz wszystkich załącznikach do wniosku.
Obowiązujący druk wniosku dostępny jest   na stronie internetowej urzędu -  www.olkusz.praca.gov.pl w zakładce „Dokumenty do pobrania": Krajowy Fundusz Szkoleniowy oraz w siedzibie urzędu - pok.11.

Dodatkowe  informacje można uzyskać pod nr tel. 32 643 43 48 w. 250, 255  lub w siedzibie urzędu - pok. nr 11 i 20.
 
Dokumenty dostępne są na stronie: www.olkusz.praca.gov.pl   w dokumentach do pobrania w zakładce    Krajowy Fundusz Szkoleniowy.                 
1. Wniosek na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z załącznikami
2. Zasady przyznawania środków z KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców
3. Barometr zawodów- powiat olkuski (dotyczy ubiegania się o środki z KFS w ramach priorytetu 3)
4. Barometr zawodów- województwo małopolskie(dotyczy ubiegania się o środki z KFS w ramach priorytetu 3)
5. Priorytety KFS w 2020r.
6. Strategia Rozwoju Powiatu Olkuskiego na lata 2016-2023 (dotyczy ubiegania się o środki z KFS w ramach      priorytetu 5)